Bitva 1813

Název

Bitva 1813

Popis

Po porážce spojeneckých vojsk v bitvě u Drážďan vyslal Napoleon velitele I. francouzského sboru generála D. R. Vandamma s více jak 30 000 muži s cílem pronásledovat spojeneckou, tzv. Českou armádu, obsadit Teplice a tím přerušit hlavní komunikaci mezi Drážďany a Prahou.
29.8.1813 byla neděle a do údolí klesla hustá mlha, která jako závoj skrývala domy, stromy i vojáky a vadila jak Francouzům tak i Rusům.Na Ostermannův příkaz zapálily ruské gardy ještě na hranicích velké ohně, které měly dýmem otupit útočící Francouze. Kolem páté ráno se pod ochranou mlhy a dýmu začaly ruské gardy stahovat ze střední vsi do horních Petrovic, kde se snažili vytvořit novou bojovou formaci.
Sotva byl útok Francouzů odražen, mlha zmizela a Vandamm spatřil, s jak slabým ruským oddílem se utkal. Celý den postupovalo francouzské vojsko za ruskými oddíly, a to až k Chlumci a Přestanovu.
Ztráty toho dne činily zhruba 12 000 vojáků (cca po 6 000 na obou stranách). Sám generál Ostermann Tolstoj utrpěl těžké zranění, a proto se vedení dalších bojů ujal generál Braclay de Tolly.
K večeru toho dne dorazily k Chlumci zbytky francouzského sboru a tak se francouzský generál netajil optimismem a počítal s příchodem dalších posil v čele s Napoleonem. Napoleona však ponechal Vandammův sbor vlastnímu osudu.
V Nakléřovském průsmyku se objevili Prusové pod velením generála Kleista. Vandamme se rozhodl ponechat na místě veškeré vozatajstvo a dělostřelectvo, které mělo pozdržet postup Rusů a Rakušanů, a zbytek pěchoty a jezdectva provedl v prostoru mezi Chlumcem a Žandovem obrat čelem vzad, aby se probil liniemi pruských jednotek,ale generála Vandamma opustilo štěstí. Byl společně s dalšími čtyřmi generály zajat na Asmanově louce ve Ždírnickém údolí nad Žandovem.
Po zajetí byl přiveden k caru Alexandrovi a následně se odehrála proslulá strašná scéna, kdy car zhurta Vandammovi do tváře vmetl nadávky jako lupič a násilník a Vandamme silným hlasem zcela klidně odpověděl „ano, jsem násilník a loupežník, ale nikdy v životě jsem si nepotřísnil ruce krví vlastního otce!!!“
Obklíčená francouzská vojska poté propadla panice a dala se na neorganizovaný úprk. Během této bitvy byly zcela zničeny obce Chlumec, Stradov, Žandov, Přestanov, Roudné a Dolní Varvažov. Zemřelo na 9 300 spojenců, převážně Rusů, a 11 000 Francouzů, další tisíce vojáků pak byly zraněny.
Druhý pokus o vpád.
Napoleon se však nehodlal s porážkou smířit, a proto se již ve dnech 17. a 18. září toho roku znovu pokusil o průnik do Čech, opět přes Chlumec. Usídlil se v Nakléřově, odkud z místního kostela sv. Josefa pozoroval pokus svých sborů o proniknutí horským průsmykem. Ovšem díky odporu spojeneckých vojsk a kvůli rozbláceným horským cestám se mu nepodařilo sejít do údolí a rozvinout vojenské šiky. Proto vydal již 18. září 1813 rozkaz k ústupu. Tento den je tak i posledním, kdy noha slavného císaře spočinula na území Čech

Období

Statistiky

  • 91 fotek
  • 1 se líbí

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
Bitva 1813
Komentáře Přidat